Materiály pre výrobu nábytku
Drevo - základná surovina:
Drevo ľudí sprevádza po celý život už od pradávna. Tento prírodný, dostupný, čiste ekologický materiál má úžasné vlastnosti. Je pevný, pružný, odolný, ľahko opracovateľný a príjemný na dotyk. Vnímame jeho vôňu, farbu, krásnu kresbu pričom tieto jeho rôzne vlastnosti sa menia v závislosti od druhu dreviny (stromu) aj podmienok v ktorých strom vyrastal. Dokonca jeden kus dreva má v rôznych smeroch rôzne vlastnosti.
Dreviny u nás najčastejšie využívane pri výrobe nábytku:
Dub, Buk, Smrek, Borovica, Jaseň, Javor, Smrekovec, Agát, Orech, Čerešňa, Brest, Topoľ
Pod vplyvom okolitého prostredia drevo časom mení niektoré vlastnosti, čo môžeme niekedy vnímať ako nevýhodu. Tieto nedostatky vieme obmedziť vhodnou povrchovou úpravou, alebo spracovaním dreva na materiál, ktorý pri zachovaní potrebných vlastností potlačí níektoré nevyhovujúce.
Ďalej ponúkame stručný prehľad konštrukčných materiálov na báze dreva používaných pri výrobe nábytku.
Prehľad veľkoplošných materiálov pre výrobu nábytku:
Dýha:
Tenká vrstva dreva hrúbky od 0,3mm. Vyrába sa rezaním, krájaním alebo lúpaním. Prilepením na veľkoplošný materiál tento získa krásu masívneho dreva.
Preglejka:
Plošný konštrukčný materiál, ktorý sa skladá z troch a viac nepárnych vrstiev dyhy kolmo na seba nalepených. Týmto zaručuje vysokú tvarovú stálosť a pevnosť. Vonkajšie protiľahlé vrstvy sú vždy rovnobežné.
Škárovka:
jednovrstvá masívna doska vyrobená z viacerých rovnobežne vedľa seba zlepených hranolov. Škárovka môže byť priebežná – po celej dĺžke dosky sú hranolčeky bez prerušenia v jednom kuse. Alebo napájaná (cinkovaná) – po dĺžke je na nej viacero na seba napojených hranolčekov.
Laťovka:
Jadro laťovky tvorí smreková škárovka na, ktorú je z oboch strán nalepená dýha najčastejšie topoľová. Na vrchu je z oboch strán nalepená už finálna dýha rôznych drevín, čím je určený konečný dekor dosky.
Biodoska:
Je konštrukčná doska tvorená z troch kolmo na seba nalepených lamiel z masívneho dreva. Vonkajšie vrstvy majú rovnobežný smer kresby dreva.
Drevotrieska :
DTD (drevotriesková doska) je konštrukčný veľkoplošný materiál. Vyrába sa z drevných triesok spojených pojivom živicou. Je to materiál, ktorý v suchom prostredí veľmi dobre drží tvar a stabilitu. Na rozdiel od dreva má v každom smere rovnaké vlastnosti. Pri styku z vodou, ale napučí pričom po vyschnutí sa už nevráti do pôvodného rozmeru. Preto je tento materiál vhodný ako nosič na ďalšiu povrchovú úpravu čím sa vlastne uzavrie pred vniknutím vody. Tak vzniká cenovo dostupný a luxusne vyzerajúci materiál, momentálne najčastejšie používaný pri výrobe nábytku ako sú fóliovane dosky, melamínove dosky – laminovaná drevotrieska (LDTD), dýhovana drevotrieska.
MDF:
(Medium Density Fibreboard) drevovláknitá doska so strednou hustotou. Je to konštrukčný veľkoplošný materiál na báze dreva vyrobený z drevných vlákien spojených živicou pri vysokej teplote a tlaku. Má jemnú štruktúru a vo všetkých smeroch rovnaké vlastnosti. Ľahko sa opracováva. Najčastejšie sa využíva na tvarované nábytkové diely, dvierka.
HDF:
Drevovláknitá doska s vysokou hustotou. Rovnako je to veľkoplošný materiál na báze dreva vyrobený z drevných vlákien pri vysokom tlaku a teplote. S týmto materiálom sa môžeme stretnúť pri nábytku ako chrbát (sololit), alebo ako nosný materiál pri plávajúcej podlahe.
OSB doska:
nosná doska používaná hlavne v stavebníctve. Je vyrobená zlisovaním tenkých, rôzne orientovaných drevných štiepok a lepidla (živice s obsahom formaldehydu). OSB dosky sú vhodné do vlhkého prostredia.
ABS hrana:
Plastová hrana pre uzavretie hrán dielcov z veľkoplošných materiálov pri výrobe nábytku. Je to termoplastický kopolymer vďaka čomu majú tieto hrany ideálne vlastnosti ( odolné, ohybné, ale dostatočne pevné a ľahko opracovateľné). Vyrábajú sa v rôznych dekoroch a farebných prevedeniach. Na dielce sa lepia tavným lepidlom na olepovacích strojoch. Hrana chráni materiál pred mechanickým poškodením, pred vniknutím vlhkosti do jadra a zároveň zabraňuje odparovaniu formaldehydu z lepidiel v doske do okolitého prostredia.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.